تبلیغات
مطالب علمی و علوم کشاورزی - ویژگی های چرم شترمرغ
چهارشنبه 23 آذر 1390  09:19 ق.ظ
توسط: ادمین 1

ویژگی های چرم شترمرغ

چرم شتر مرغ در حال حاضر برای این صنعت‎ ‎بصورت یك معضل در آمده است.

با توجه به سیاست های ... دولت محترم و تحریم هایی كه از سوی بازارهای جهانی به ایران وارد میشود این محصول پر سود، در حالت كما فرو رفته و متاسفانه اكثر شترمرغدارن قادر نیستند كه از سود پوست و چرم محصولشان بهره ببرند.
(در ضمن سایت animal-science خوشحال میشه اگه كسی تجربیاتش رو در زمینه ی فروش این محصول با ما در میون بزاره)

 این محصول نمی تواند علیرغم منحصر بفرد ‏بودن، كمیاب‎ ‎بودن و با داشتن دامنه وسیعی از كاربردها، درآمد مورد انتظار را برای تولید كننده‎ ‎حاصل كند. حال مساله این ‏است كه شاید می باید كلی تر به این قضیه نگریست و به دنبال‏‎ ‎مشكلات اصولی گشت‎.

همانند صنعت شترمرغ در آفریقای جنوبی، ما نیز نمی باید به‎ ‎شرایط فعلی كه چرم شترمرغ دارد بعنوان یك مشكل نگاه كنیم، ‏بلكه مساله ای است كه می‎ ‎باید حل شود. بازار خصوصیتی دارد كه بدین صورت كه در پی بوجود آمدن یك مشكل غیر‎ ‎عادی، ‏خودش را اصلاح می كند. مانند آنچه در مورد نرخ معاوضه رند ( واحد پول آفریقای‎ ‎جنوبی) وجود داشت. حال جگونه می باید ما ‏بعنوان متولیان صنعت پرورش شترمرغ در‎ ‎آفریقای جنوبی از شر مشكل موجود خلاص شویم و چگونه می توانیم محیط متغیر ‏تجارت فعلی‎ ‎را تنظیم و تثبیت كنیم؟‎
اگر موفق به تنظیم شرایط شویم باید بدانیم كه در طول 4‏‎ ‎سال آینده نیز می باید این روند را به منظور اطمینان از پایدار بودن ‏وضعیت صنعت،‎ ‎دوباره انجام دهیم‎.
دلیل وضعیت موجود این است كه در حال حاضر ما در بازار بین‎ ‎المللی مشغول فعالیت هستیم و هیچ قانون یا ساختار ‏مشخصی برای حفاظت از ما وجود‏‎ ‎ندارد. ما می باید ساختار صنعت خود را طوری بسازیم كه قابل رقابت با بازار بین‎ ‎المللی ‏باشد و یا اینكه حد اقل از مشكلات این بازار به دور باشد‎.
این صنعت می‎ ‎باید برنامه ای به منظور داشتن در ساختار مهم برای تضمین پایداری وضعیت و نیز بوجود‎ ‎آمدن یك صنعت ‏آگاهانه داشته باشد‎.


الف) پایداری‎
كشاورزان، فرآیند‎ ‎كنندگان و موسسات بازاریابی نیازمند پایداری در قیمتها و نیز حجم كالای عرضه شده و‎ ‎بسیاری موارد دیگر ‏باشند. اجازه بدهید اكنون فقط قیمت و حجم كالا را در نظر بگیریم‎. ‎تضمین ثابت بودن قیمتها به دلیل اینكه بازار فعلی، بازاری ‏فعال و آزاد است و نیز‎ ‎اینكه قیمت چرم شترمرغ تحت تاثیر شرایط اقتصادی دنیا می باشد، امری محال‎ ‎است‎.
این بازار هیچگاه شرایط و پایداری برای ما فراهم نمی كند و این واقعیتی است‎ ‎كه وجود دارد. اما این صنعت می تواند خود را ‏طوری تجهیز كند كه قیمتهای پرداخت شده‎ ‎به كشاورز وضعیت پایداری داشته باشد. این وضعیت می باید در سالهای خوب و ‏سالهای بد‎ ‎حالت یكسانی داشته باشد. در سالهای خوب می باید ذخایری برای كمك به كشاورزان در‎ ‎سالهای بد فراهم كرد. ‏سازمانهای در ارتباط با مزرعه داران شترمرغ باید توانایی‎ ‎داشتن ذخایری را برای كمك به خودشان در صورت نیاز داشته باشند. ‏اگر موسسات فرآیند‎ ‎كننده و بازاریابی در وضعیت خوب مالی نباشند، مزرعه داران نیز در وضعیت خطرناكی‎ ‎قرار خواهند داشت. ‏می باید سطوح واقع بینانه ای از درآمد برای تضمین مالی هم مزرعه‎ ‎داران و هم فرآیند كنندگان در نظر گرفته شود‎.
كشاورزانی كه خود را با این‎ ‎سازمانها هماهنگ می كنند می باید بدانند كه هنگامی كه بازار خوب است، آنها نیز‎ ‎بالاترین سود ‏را نخواهند داشت و در عوض در شرایط بد بازار به آنها صدمه جدی وارد‎ ‎نمی آید و پایین ترین قیمت به آنها پرداخت نخواهد ‏شد. این تصمیم گیری مشكلی برای یك‎ ‎كشاورز است‎.
برای كشاورزانی كه بطور مداوم فعالیت داشته اند، منصفانه نیست كه‎ ‎ذخیره ای در وضعیت خوب بازار کنار بگذاریم تا در ‏شرایط بد به او کمک کنیم؟. این‎ ‎حالت یک وضعیت پر خطر خواهد بود و صنعت می باید بتواند در دراز مدت یه كشاورز برای‎ ‎ضررهای احتمالی غرامت بپردازد‎.
پایداری در حچم محصولات تولیدی فقط زمانی حاصل‎ ‎می شود که فرآیند کنندگان تصمیم بگیرند چه حجم تولیدی می تواند هم ‏از نظر تولید و‎ ‎هم از نظر بازاریابی مناسب باشد‎.
فرآیند کنندگان نباید سهمی از کل تعداد پوست‎ ‎های فروخته شده در یک سال بخصوص را در نظر بگیرند بلکه می باید نسبت ‏ثابتی از بازار‎ ‎را مشخص کنند و سپس تصمیم بگیرند که می خواهند به چند در صد از بازار موجود خدمات‎ ‎ارائه دهند. رشد ‏کنترل نشده سهم بازار و ظرفیت مورد استفاده، برای تولید کنندگان‎ ‎انتظاراتی در پی خواهد داشت که نمی تواند الزاما حالت ‏پایدار و ثابتی ایجاد کند. من‎ ‎نمی گویم که میزان رشد منفی است بلکه منظور من این است که رسد پایدار مسلما بهتر‎ ‎خواهد بود‎.

ب) اطلاعات‎: ‎مزرعه داران شترمرغ نیازمند داشتن اطلاعات‎ ‎به روزی با توجه به موارد زیر می باشند‎:
‎1. ‎چه تعداد پرنده می تواند کشتار‎ ‎شود‎.
‎2. ‎قیمت مورد انتظار چقدر است‎
‎3. ‎نیازها و خصوصیات محصول، وزن پرنده و‎ ‎اندازه پوست و عوامل متعددی مانند اندازه پر چیست‎.
با مد نظر داشتن این موضوع که‎ ‎چرخه تولید از 14 تا 20 ماه طول می کشد، مهمترین و بحرانی ترین زمان برای مزرعه دار‏‎ ‎ابتدای این چرخه می باشد تا بتواند تصمیم بگیرد به چه میزان بر روی پرندگان کشتاری‎ ‎سرمایه گذاری کند. در حال حاضر این ‏تصمیمات در وضعیت خلا اطلاعاتی گرفته می شود‎. ‎قیمت جوجه یک روزه توسط بازار فعلی تعیین می گردد تا بازار آینده‎.
این وضعیت با‎ ‎این واقعیت که افراد بازاریاب هیچ ایده ای در مورد شرایط بازار در 18 تا 24 ماه‏‎ ‎آینده ندارند تلفیق شده و شرایط ‏فعلی را ساخته است. بازار شترمرغ در هنگام نیاز به‎ ‎تصمیم گیریهای اساسی، بسیار تاریک و نا شناخته می باشد و ما ‏سالهاست که این وضعیت‎ ‎را پذیرفته ایم. علاوه بر این مشکلات این واقعیت نیز وجود دارد که در بازار محدود‎ ‎چرم شترمرغ، ‏اخبار به سرعت پخش می شوند. این وضعیت مشکل ساز توسط بازاریاب ها‎ " ‎اطلاعات کنسرو شده " نامیده می شود که در ‏این حالت بازاریابها سعی به تاثیر گذاری‎ ‎بر شرایط بخصوص بازار ( اغلب تاثیر منفی بر کشاورز) دارند. کانال توزیع بین دباغ‎ ‎خانه ‏و خرده فروشها بسیار طولانی می باشد. این عامل مهم از داشتن اطلاعات صحیح‎ ‎بازار جلوگیری می کند. تا زمانی که این ‏مشکل مطرح نشود، سیل اطلاعات دست دوم و‎ ‎تحریف شده ادامه خواهد داشت. اما ماهیت بازار آینده چه خواهد بود؟ من ‏قبلا خاطر‎ ‎نشان کرده ام که کشاورز می باید محصول خوب تولید کند، محصولی سازگار با نیازهای‎ ‎بازار‎.


  • آخرین ویرایش:-
http://yvoneseekins.wordpress.com/2015/06/26/hammer-toe-pain-while-running
پنجشنبه 29 تیر 1396 10:46 ب.ظ
Everything is very open with a really clear explanation of the
issues. It was really informative. Your site is useful.

Thanks for sharing!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین پست ها